Pierwsze 30 dni po adopcji psa | PrzybijŁapę.com

Blog

Pierwsze 30 dni po adopcji psa

Pierwsze dni w Twoim domu są wyjątkowe i ważne dla zwierzaka. Twój nowy pies będzie zdezorientowany gdzie jest i nie będzie jeszcze wiedział czego się po Tobie spodziewać. Ustalenie z psem wyraźnej struktury Twojej rodziny będzie miało zasadnicze znaczenie dla jak najbardziej płynnego przystosowania się psa do nowego otoczenia.

Zanim przyprowadzisz swojego psa do domu:

1. Określ, gdzie Twój pies będzie spędzał większość swojego czasu. Ponieważ będzie odczuwał duży stres związany ze zmianą otoczenia (ze schroniska lub domu zastępczego na dom), może zapomnieć o wszelkich lekcjach przebywania w domu, których się nauczył. Kuchnia często dobrze się sprawdza z powodu łatwego czyszczenia.

2. Jeśli planujesz by Twój pies miał swój kennel (klatkę), koniecznie upewnij się, że jest on gotowy zanim przyjmiesz nowego psa do domu. Zapoznaj się również z zasadami poprawnego wprowadzania klatki do życia psa. To bardzo ważne by zrobić to poprawnie.

3. Zabezpiecz obszar, w którym twój pies spędza większość swojego czasu w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Może to oznaczać przyklejanie luźnych przewodów elektrycznych do listew przypodłogowych; przechowywanie chemii gospodarczej na wysokich półkach; usuwanie roślin, chodników i materiałów łamliwych; ustawianie kennela i zainstalowanie bramek dla dzieci.

4. Trening twojego psa rozpocznie się w pierwszej chwili, gdy go dostaniesz. Poświęć trochę czasu na stworzenie listy słownictwa, z której wszyscy będą korzystać, udzielając psu wskazówek lub wydając komendy. Pomoże to zapobiec nieporozumieniom i pomoże Twojemu psu szybciej nauczyć się poleceń. Nie wiesz, jakich poleceń użyć? Sprawdź, jak dogadać się z psem w artykule: "Komunikacja z psem - zbiór przydatnych komend"

Pierwszy dzień:

1. Wiemy, że przeprowadzka jest stresująca - Twój nowy pies czuje to samo! Daj mu czas na zaaklimatyzowanie się w domu i rodzinie przed przedstawieniem go nieznajomym. Upewnij się, że dzieci wiedzą, jak podejść do psa, nie przytłaczając go. Na naszym blogu jest artykuł "Dla rodziców - na co zwrócić uwagę?", w którym znajdziesz garść niezbędnych informacji.

2. Kiedy odbierasz swojego psa, pamiętaj, aby zapytać, czym i kiedy był karmiony. Powtórz ten harmonogram przez co najmniej kilka pierwszych dni, aby uniknąć zaburzeń żołądkowych. Jeśli chcesz zmienić markę karmy lub sposób odżywiania, zrób to przez okres około tygodnia, dodając jedną część nowego jedzenia do trzech części starej przez kilka dni; następnie zmień na pół nowego jedzenia, pół starego, a następnie jedną część starą na trzy części nową.

3. W drodze do domu pies powinien być zabezpieczony, najlepiej w kontenerku do przewożenia zwierząt. Dla niektórych psów podróże samochodem są bardzo stresujące, więc trzymanie go w bezpiecznym miejscu ułatwi podróż do domu psu i Tobie.

4. Po powrocie do domu zabierz go natychmiast do jego “toalety” i spędź z nim sporo czasu, aby przyzwyczaił się do tego miejsca i by się załatwił. Nawet jeśli Twój pies w tym czasie się załatwi, bądź przygotowany na wypadki. Przyjście do nowego domu z nowymi ludźmi, nowymi zapachami i nowymi dźwiękami mogą spowodować, że nawet najbardziej kulturalny pies zaliczy wpadkę, więc bądź przygotowany na wszelki wypadek.

5. Jeśli planujesz wyszkolić swojego psa by spał w klatce zostaw ją otwartą, aby mógł wejść tam, kiedy tylko ma na to ochotę. Na wypadek, gdyby został przytłoczony nową sytuacją. Pamiętaj też, aby zapoznać się z zaleceniami i zakazami w trakcie przystosowywania Twojego psa do pobytu w klatce.

6. Już od początku wprowadź harmonogram karmienia, toalety i zabawy / ćwiczeń. Od pierwszego dnia Twój pies będzie potrzebował czasu rodzinnego i krótkich okresów odosobnienia. Nie poddawaj się i pociesz go, jeśli jęczy, gdy zostaje sam. Zamiast tego zwróć uwagę na dobre zachowanie, takie jak gryzienie zabawki lub spokojne odpoczywanie.

7. Przez kilka pierwszych dni zachowaj spokój i ciszę wokół swojego psa, ograniczając zbyt wiele emocji (takich jak park dla psów lub dzieci z sąsiedztwa). To nie tylko pozwoli Twojemu psu osiedlić się łatwiej, ale da ci więcej czasu na zapoznianie się z nim i jego upodobaniami.

8. Jeśli piesek pochodzi z innego domu, przedmioty takie jak smycze, dłonie, zwinięte gazety i czasopisma, stopy, krzesła i patyki to tylko niektóre z „urządzeń treningowych”, które mogły być używane w stosunku do tego psa. Słowa takie jak „chodź tutaj” i „połóż się” mogą wywołać reakcję inną niż ta, której się spodziewasz. Może być tak, że pies prowadzić bardzo samotne życie i nigdy nie był towarzyski wobec dzieci ani zamieszania na chodniku.


Następujące tygodnie:

1. Ludzie często mówią, że nie widzą prawdziwej osobowości psa przez kilka tygodni po adopcji. Twój pies może być początkowo trochę niespokojny, kiedy cię poznaje. Bądź cierpliwy i wyrozumiały, jednocześnie przestrzegając harmonogramu, który zamierzasz przestrzegać w zakresie karmienia, spacerów itp. Ten harmonogram pokaże Twojemu psu, czego się od niego oczekuje, a także czego może oczekiwać od Ciebie.

2. Porozmawiaj z weterynarzem, aby upewnić się, że Twój pies ma wszystkie niezbędne szczepionki i dopiero wtedy zabierz go na zajęcia grupowe lub do parku dla psów. Zwróć szczególną uwagę na język ciała swojego psa, aby mieć pewność, że dobrze się bawi - nie boi się, ani nie zastrasza innych psów.

3. Aby mieć długie i szczęśliwe życie razem z psem, trzymaj się oryginalnego harmonogramu, który stworzyłeś, upewniając się, że Twój pies zawsze ma pożywienie, czas na toaletę i uwagę, której potrzebuje.

4. Jeśli napotkasz problemy z zachowaniem, których nie znasz, poproś lekarza weterynarii o rekomendację trenera. Wybierz trenera, który wykorzystuje techniki pozytywnego wzmocnienia, aby pomóc Tobie i Twojemu psu pokonać przeszkody w zachowaniu :)


Gratulacje! Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, będziesz na dobrej drodze do posiadania wspaniałego psiego członka rodziny.

Autor zdjęcia: Josh Sorenson, Pexels.com