Wakacyjna psia apteczka - czyli jak się spakować, by nie zwariować 🏖️ | PrzybijŁapę.com

Blog

Wakacyjna psia apteczka - czyli jak się spakować, by nie zwariować 🏖️

Choć wyjazdy z psem to dużo radości i szalone przygody, należy pamiętać o zagrożeniach, które czają się w najmniej spodziewanych momentach i miejscach. Dobre przygotowanie do podróży to mniej zmartwień, a co za tym idzie lepszy wypoczynek w czasie wakacji. Na wypadek większości sytuacji, które wydarzają się w trakcie wyjazdów jesteśmy w stanie zabezpieczyć się sami, niskim kosztem i małym nakładem czasu.

Warto rozpocząć przygotowania do podróży od sprawdzenia, czy w okolicy naszego domku letniskowego jest dostępny weterynarz, spisać jego dane, adres i numer telefonu. Zabezpieczy nas to przed niepotrzebnym stresem oraz pośpiesznym przeglądaniem stron internetowych w poszukiwaniu ratunku. Każdy z resztą wie, że internet nie jest mocną stroną urokliwych odludnych wakacyjnych destynacji...

Zawsze należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa z informacją o ważnym szczepieniu na wściekliznę. Jeżeli nie mamy ochoty jej nosić ze sobą, zostawmy ją w pokoju, a na czas pieszych wędrówek wystarczy odpowiednie zdjęcie w telefonie. W książeczce zdrowia powinien być również wpisany numer chipa, który jest przydatny w razie ewentualnych samotnych wycieczek naszego psa spowodowanych chwilą nieuwagi.

Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy nasz pies jest odpowiednio zabezpieczony przeciwko pasożytom zewnętrznym, w szczególności kleszczom. Planując wakacje nad wodą zdecydowanie lepiej sprawdzą się środki działające od wewnątrz, np. tabletki. Jeśli jednak z jakiejś przyczyny nie chcemy ich podawać psu, należy pamiętać, aby środków aplikowanych na skórę, jak na przykład kropli, używać odpowiednio wcześniej (minimum 3 dni przed kąpielą). Warto wtedy rozważyć dodatkowe zabezpieczenie w postaci obroży.

Jeżeli Twój pies na widok plaży i morza wpada w euforię, ta część artykułu to coś dla Ciebie. Wodne szaleństwa w połączeniu z fruwającym piachem to krótka droga do podrażnień oczu, zarówno psa, jak i Twoich. Warto zatem mieć w apteczce sól o stężeniu fizjologicznym, która jest najbezpieczniejszą możliwością na czerwone i podrażnione oko. Zdecydowany must have w każdej apteczce.

Pies na plaży

Nowe miejsce, nowe zapachy, kapiące w upale na chodnik lody, kawałki innych przekąsek skrzętnie wyniuchane w trawie... Każdy kto ma psa zna walkę z czworonożnym przyjacielem, gdy coś skrzętnie zajada lub na nasz widok łyka niczym pelikan. Czasem zwykła zmiana wody potrafi w delikatniejszych brzuszkach spowodować rewolucję żołądkową, na wypadek której warto mieć coś w zanadrzu. W przypadku lekkiego zatrucia, którego efekty obserwujemy w postaci jednorazowej biegunki, przy zachowaniu ogólnej dobrej kondycji psa, pierwszym krokiem jest jednodniowa głodówka. Jeżeli jednak widzimy potrzebę interwencji farmakologicznej, warto mieć w apteczce lek zawierający diosmektyt, który jest bezpieczny dla psa i jest lepszą alternatywą od popularnie podawanego węgla aktywnego. Przykładem leku zawierającego tę substancję jest Smecta, którą można podawać w dawce: 1 saszetka na 15 kg masy ciała psa [1]. Należy pamiętać, że biegunka może prowadzić do odwodnienia organizmu, trzeba zatem zwrócić szczególną uwagę na ilość przyjmowanych przez psa płynów.

Wakacyjny relaks sprzyja sączeniu chłodnych napojów w szklanych butelkach. Niestety dla niektórych pusta butelka jest cięższa niż pełna, co skutkuje często rozbitym szkłem na popularnych spacerowych ścieżkach. Na wypadek skaleczenia łapki warto mieć przy sobie sprej odkażający, np. popularny Octenisept, opatrunek w żelu i bandaż adhezyjny. Pozwolą one na zabezpieczenie rany na czas drogi do weterynarza.

Dobra apteczka przygotowana! Teraz bez stresu możecie budować wspólnie super wspomnienia.

Przybij łapę!

Autor: Joanna Baran

1. Guarino, A., Lo Vecchio, A. and Pirozzi, M.R. (2009) Clinical Role of Diosmectite in the Management of Diarrhea. Expert Opinion on Drug Metabolism and Toxicology. https://doi.org/10.1517/17425250902865594.