Tysiące sprawdzonych hodowców psów i kotów oraz schronisk! | PrzybijŁapę.com

Poradnik kupującego

Pytając o najlepszego przyjaciela człowieka, bez zastanowienia w większości przypadków usłyszysz - pies! Od wielu lat psy towarzyszą ludziom oferując swoją miłość, radość, przyjazne nastawienie i entuzjazm. Nie bez powodu większość opiekunów uważa swoje psy za prawdziwych członków rodziny. Co jednak rozważyć zanim przyjmiemy psa pod swój dach?

Przed przyjęciem psa do domu

Przede wszystkim jest to decyzja wszystkich członków rodziny. Dlaczego? Musisz pamiętać, że pies to również obowiązek. Jeśli żyjecie a harmoniii i zgodzie na pewno każdy chętnie podejmie się pewnych wyzwań związanych z obecnością nowego członka rodziny i chętnie go powita. Przede wszystkim decyzja o przyjęciu psa nie powinna być podjęta pod wpływem chwili. Jest to bardzo długoterminowe zobowiązanie. Psy żyją nawet do kilkunastu lat, czasami dłużej, więc nawet jeśli Twoje dzieci błagają o zwierzątko Ty dwa, trzy lub pięć razy przemyśl ten temat. Prawdopodobnie największa część odpowiedzialności spanie mimo wszystko na osoby dorosłe. To, co jeszcze należy wziąć pod uwagę to budżet, czas, dom i dopasowanie. To są też rzeczy, które należy wziąć pod uwagę w wyborze rasy :)

 • Budżet - to, co każdy jest w stanie przewidzieć to to, że pies je :) Oczywiście wydatki na karmę, zabawki, legowisko itp. są dość łatwe do obliczenia. To, co może Cię zaskoczyć to niespodziewane sytuacje weterynaryjne. Czasem choroba lub niezbędna operacja może pochłonąć od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Należy to wziąć pod uwagę już na początku.
 • Twój czas - każdy piesek musi spędzić czas z właścicielem. Przede wszystkim każda chwila spędzona razem zbliża Was do siebie i buduje niesamowitą więź. Druga, bardziej przyziemna sprawa to fakt, że pies musi załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego tez pies potrzebuje co najmniej kilku spacerów dziennie. Zaplanuj je w swoim życiu, aby potem nie było niespodzianki :)
 • Twój dom - każdy psiak potrzebuje jakiejś przestrzeni do życia, zabawy i biegania. Niektóre psy potrzebują jednak więcej przestrzeni i ruchu, a inne mniej. Co ciekawe, nie zależy to zawsze od rozmiaru pieska.

Zakup psa od renomowanego hodowcy

Zakup psa od dobrego, renomowanego hodowcy to, poza adopcją, jedyna pewna opcja na przyjęcie do domu wspaniałego przyjaciela. Zacznijmy od zakupu psa z renomowanej hodowli. Hodowcy, gwarantują pochodzenie swoich psów. Najczęściej hodowcy ZKWP/FCI zajmują się jedną lub jedynie kilkoma rasami. Dzięki temu znają dobrze uwarunkowania genetyczne, typowe dla danej rasy problemy oraz są w stanie tak dobrać rodziców, aby skojarzenie było jak najlepsze. Co więcej, ZKWP wymaga badań genetycznych, które wykluczają choroby. Zaufani hodowcy chętnie przedyskutują jakie obowiązki będą wiązać się z posiadaniem psa i z pewnością podpowiedzą czy wybrana przez Ciebie rasa będzie odpowiednia. Zawsze musisz mieć możliwość obejrzenia rodziców i rodzeństwa Twojego szczeniaka przed zabraniem ich do domu

Jak znaleźć odpowiednią rasę?

 • Krok 1 - wybór rozmiaru psa
  Najłatwiejszym sposobem na wyeliminowanie dużej liczby ras jest określenie wielkości psa, którego chcesz kupić lub adoptować. Określając to, weź pod uwagę nie tylko swoje preferencje dotyczące wielkości, ale także sytuację życiową. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, trudno będzie mieć psa rasy gigantycznej, który nie będzie mógł się z łatwością po nim poruszać. Jeśli masz podwórko o powierzchni 10 akrów, trudne może być śledzenie małego psa, który wychodzi na zewnątrz bez opieki.
 • Krok 2 - wstępna lista
  Kiedy masz już pojęcie o wielkości rasy, którą jesteś zainteresowany i która pasuje do Twojej sytuacji życiowej, stwórz listę możliwych ras. Za pomocą ołówka i papieru utwórz listę wszystkich psów w wybranej kategorii rozmiarów. Jeśli interesuje Cię wiele rozmiarów, utworzysz wiele list według rozmiaru :)
 • Krok 3: Pielęgnacja i tolerancja klimatu
  Kolejną najłatwiejszą do zidentyfikowania kategorią jest sierść psów. Przy ustalaniu, który rodzaj sierści u psa sprawdzi się u Ciebie najlepiej, należy wziąć pod uwagę trzy kwestie. Jednym z ważnych aspektów jest klimat miejsca zamieszkania. Rozważ pogodę w miejscu, w którym mieszkasz. Zazwyczaj puszyste, długowłose psy mają bardzo niską tolerancję na ciepło, więc jeśli mieszkasz w gorącym miejscu, przez większość czasu nie byłyby to dla Ciebie dobre rasy. Jeśli przez większość czasu mieszkasz w zimnie, psy wyglądające na pozbawione sierści, mają wyjątkowo niską tolerancję na zimno. Wreszcie ważne jest to, co uważasz za urocze :). Jeśli nie lubisz bezwłosych psów, nie musisz na nie patrzeć, jeśli nie lubisz kudłatych psów, nie musisz ich też trzymać. Korzystając z listy, którą właśnie utworzyłeś w kroku 2, wykreśl wszystkie zwierzęta, które nie pasują do powyższych kategorii.
 • Krok 4 - Ilość energii
  Określ ilość ćwiczeń, które chcesz wykonywać ze swoim psem każdego dnia. Wraz z tym określ ilość energii, jaką chcesz by miał Twój pies. Taki, który po prostu będzie leżał na kanapie i tulił się przez cały dzień, czy taki, który zawsze chce coś zrobić i nie zabraknie mu energii lub gdzieś pomiędzy? Twoja lista powinna być do tej pory stosunkowo niewielka.
 • Krok 5 - Przeznaczenie
  Ostatnim krokiem jest zdecydowanie, czego szukasz u psa. Na przykład czy ma to być pies, który dotrzymuje Ci towarzystwa, pies stróżujący, taki, który jest dobry dla dzieci, a może taki, który konkuruje w posłuszeństwie lub zwinności itp. Jeśli na przykład chcesz ćwiczyć z psem posłuszeństwo i zwinność dobrze, byś szukał psa pracującego. Jeśli chcesz psa opiekuńczego, możesz rozejrzeć się za psem pasterskim lub stróżującym.
 • Krok 6 - Wybór!
  Czas wybrać psa! Powinieneś mieć listę poniżej 15 ras. A może masz tylko jedną rasę? Teraz możesz śmiało zdecydować, którego psa chcesz na podstawie wyglądu! Zastanawiając się nad tym, którego psa chcesz, poszukaj jeszcze informacji o rasie w Internecie, aby dowiedzieć się jaka jest długości życia i typowe problem zdrowotne oraz upewnić się, że są to rzeczy, z którymi jesteś gotów poradzić sobie, jeśli się pojawią. Zawsze zalecamy skontaktowanie się z właścicielami psów danej rasy, obserwowanie grup poświęconych tej rasie i rozmowę z hodowcami.

Przygotuj swój dom na przyjęcie psa

Przyprowadzenie do domu nowego szczeniaka to prawdziwa radość życia. Przemyślane przygotowanie i dobrze zaplanowane pierwsze 24 godziny pomogą zapewnić nowemu najlepszemu przyjacielowi dobry start i spełnić marzenia o idealnej psie rodzinnym.Dzień przed…
Gdy wszyscy domownicy zgodzą się na przyjęcie nowego psa, Wasze ustalenia powinny skierować się w stronę ustalenia:
Kto i kiedy będzie “wyprowadzał” szczeniaka na gazety/podkłady lub podwórko?
Kto będzie odpowiedzialny za karmienie trzy do czterech razy dziennie?
Kto umówi się na wizyty weterynaryjne w sprawie szczepień i odrobaczania? Poświęć również czas na stworzenie lNaproksen22isty słownictwa, z której wszyscy będą korzystać. Jeśli mama powie „na dół”, gdy szczeniaczek wspina się na kanapę, tata mówi „na dół”, gdy chce, żeby się położył, a dziecko mówi “pupa na dół”, gdy spodziewa się, że szczeniaczek usiądzie, wynikiem będzie skołowany pies! Spisanie harmonogramu i listy słownictwa na piśmie zapobiega zamieszaniu i pomoże wszystkim zaangażowanym w wychowanie psa. Następnie przygotuj listę zakupów: misek na żywność i wodę, zabawek do żucia, materiałów do pielęgnacji, legowiska, obroży i smyczy, identyfikatora, klatki, bramek do domu i płynu do usuwania zapachów. Zakupy z wyprzedzeniem pozwolą Ci rozejrzeć się na spokojnie w asortymencie wielu sklepów i wybrać jak najlepsze produkty. Pamiętaj, by nie wydawać fortuny na ekskluzywne legowiska i zabawki na samym początku - podczas, gdy pies rośnie może być konieczność kilkukrotnego zakupu. Zabezpiecz dobrze miejsce, w którym szczeniak będzie spędzał pierwsze kilka miesięcy. Może to oznaczać przyklejanie luźnych przewodów elektrycznych do listew przypodłogowych; przechowywanie chemii gospodarczej na wyższych półkach; usuwanie roślin, chodników i materiałów łamliwych rozłożenie klatki i zainstalowanie bramek przy schodach. Gdy pomyślisz, że Twoje mieszkanie jest w pełni zabezpieczone i gotowe na przyjęcie szczeniaka, połóż się na podłodze i jeszcze raz rozejrzyj. Jeśli masz dzieci, zorganizuj ostatnie spotkanie, aby ustalić zasady: nie przytłaczajcie szczeniaka pierwszego dnia i nie walcz o niego. Dajcie mu czas by się zadomowił. Teraz możesz jechać odebrać Twojego psiaka.

Odbiór szczenięcia

Kiedy odbierasz swojego szczeniaka, pamiętaj, aby zapytać, co jadł i w jakich porach był karmiony. Powtarzaj ten harmonogram przez co najmniej kilka pierwszych dni, aby uniknąć zaburzeń żołądkowych. Jeśli chcesz przejść na inną markę karmy, rób to przez okres około tygodnia, dodając jedną część nowej karmy do trzech części starej przez kilka dni; następnie przejdź do równych części; a następnie jedna część starej karmy do trzech miarek nowej. Od samego początku spójność jest ważna. W drodze do domu szczeniak powinien jeździć na tylnym siedzeniu albo przypięty szelkami, a najlepiej w transporterze lub klatce. Następnie stwórz harmonogram karmienia, toalety, drzemki i zabawy / ćwiczeń. Od pierwszego dnia Twoje szczenię będzie potrzebowało czasu rodzinnego i krótkich okresów odosobnienia. Samotność może być nowa dla szczeniaka, więc może wyrazić zaniepokojenie. Nie poddawaj się, bo możesz stworzyć potwora. „Ojej, jeśli hałas sprawił, że wrócili raz, być może potrzeba więcej kwilenia, by znów zwrócić ich uwagę”, pomyśli szczeniak. Dawaj mu pochwały na dobre zachowanie, takie jak żucie zabawki. Właściwe postępowanie od samego początku zapobiega nieporozumieniom. Dzięki dobremu przygotowaniu do odbioru szczeniaka, jesteś o krok bliżej od posiadania swojego wymarzonego psa.