Pytając o najlepszego przyjaciela człowieka, bez zastanowienia w większości przypadków usłyszysz - pies! Od wielu lat psy towarzyszą ludziom oferując swoją miłość, radość, przyjazne nastawienie i entuzjazm. Nie bez powodu większość opiekunów uważa swoje psy za prawdziwych członków rodziny. Co jednak rozważyć zanim przyjmiemy psa pod swój dach?
Przede wszystkim jest to decyzja wszystkich członków rodziny. Dlaczego? Musisz pamiętać, że pies to również obowiązek. Jeśli żyjecie a harmoniii i zgodzie na pewno każdy chętnie podejmie się pewnych wyzwań związanych z obecnością nowego członka rodziny i chętnie go powita. Przede wszystkim decyzja o przyjęciu psa nie powinna być podjęta pod wpływem chwili. Jest to bardzo długoterminowe zobowiązanie. Psy żyją nawet do kilkunastu lat, czasami dłużej, więc nawet jeśli Twoje dzieci błagają o zwierzątko Ty dwa, trzy lub pięć razy przemyśl ten temat. Prawdopodobnie największa część odpowiedzialności spanie mimo wszystko na osoby dorosłe. To, co jeszcze należy wziąć pod uwagę to budżet, czas, dom i dopasowanie. To są też rzeczy, które należy wziąć pod uwagę w wyborze rasy :)
Zakup psa od dobrego, renomowanego hodowcy to, poza adopcją, jedyna pewna opcja na przyjęcie do domu wspaniałego przyjaciela. Zacznijmy od zakupu psa z renomowanej hodowli. Hodowcy, gwarantują pochodzenie swoich psów. Najczęściej hodowcy ZKWP/FCI zajmują się jedną lub jedynie kilkoma rasami. Dzięki temu znają dobrze uwarunkowania genetyczne, typowe dla danej rasy problemy oraz są w stanie tak dobrać rodziców, aby skojarzenie było jak najlepsze. Co więcej, ZKWP wymaga badań genetycznych, które wykluczają choroby. Zaufani hodowcy chętnie przedyskutują jakie obowiązki będą wiązać się z posiadaniem psa i z pewnością podpowiedzą czy wybrana przez Ciebie rasa będzie odpowiednia. Zawsze musisz mieć możliwość obejrzenia rodziców i rodzeństwa Twojego szczeniaka przed zabraniem ich do domu
Przyprowadzenie do domu nowego szczeniaka to prawdziwa radość życia. Przemyślane przygotowanie i dobrze zaplanowane pierwsze 24 godziny pomogą zapewnić nowemu najlepszemu przyjacielowi dobry start i spełnić marzenia o idealnej psie rodzinnym.
Dzień przed…
Gdy wszyscy domownicy zgodzą się na przyjęcie nowego psa, Wasze ustalenia powinny skierować się w stronę ustalenia:
Kto i kiedy będzie “wyprowadzał” szczeniaka na gazety/podkłady lub podwórko?
Kto będzie odpowiedzialny za karmienie trzy do czterech razy dziennie?
Kto umówi się na wizyty weterynaryjne w sprawie szczepień i odrobaczania?
Poświęć również czas na stworzenie lNaproksen22isty słownictwa, z której wszyscy będą korzystać. Jeśli mama powie „na dół”, gdy szczeniaczek wspina się na kanapę, tata mówi „na dół”, gdy chce, żeby się położył, a dziecko mówi “pupa na dół”, gdy spodziewa się, że szczeniaczek usiądzie, wynikiem będzie skołowany pies! Spisanie harmonogramu i listy słownictwa na piśmie zapobiega zamieszaniu i pomoże wszystkim zaangażowanym w wychowanie psa.
Następnie przygotuj listę zakupów: misek na żywność i wodę, zabawek do żucia, materiałów do pielęgnacji, legowiska, obroży i smyczy, identyfikatora, klatki, bramek do domu i płynu do usuwania zapachów. Zakupy z wyprzedzeniem pozwolą Ci rozejrzeć się na spokojnie w asortymencie wielu sklepów i wybrać jak najlepsze produkty. Pamiętaj, by nie wydawać fortuny na ekskluzywne legowiska i zabawki na samym początku - podczas, gdy pies rośnie może być konieczność kilkukrotnego zakupu. Zabezpiecz dobrze miejsce, w którym szczeniak będzie spędzał pierwsze kilka miesięcy. Może to oznaczać przyklejanie luźnych przewodów elektrycznych do listew przypodłogowych; przechowywanie chemii gospodarczej na wyższych półkach; usuwanie roślin, chodników i materiałów łamliwych rozłożenie klatki i zainstalowanie bramek przy schodach. Gdy pomyślisz, że Twoje mieszkanie jest w pełni zabezpieczone i gotowe na przyjęcie szczeniaka, połóż się na podłodze i jeszcze raz rozejrzyj. Jeśli masz dzieci, zorganizuj ostatnie spotkanie, aby ustalić zasady: nie przytłaczajcie szczeniaka pierwszego dnia i nie walcz o niego. Dajcie mu czas by się zadomowił. Teraz możesz jechać odebrać Twojego psiaka.
Odbiór szczenięcia
Kiedy odbierasz swojego szczeniaka, pamiętaj, aby zapytać, co jadł i w jakich porach był karmiony. Powtarzaj ten harmonogram przez co najmniej kilka pierwszych dni, aby uniknąć zaburzeń żołądkowych. Jeśli chcesz przejść na inną markę karmy, rób to przez okres około tygodnia, dodając jedną część nowej karmy do trzech części starej przez kilka dni; następnie przejdź do równych części; a następnie jedna część starej karmy do trzech miarek nowej. Od samego początku spójność jest ważna. W drodze do domu szczeniak powinien jeździć na tylnym siedzeniu albo przypięty szelkami, a najlepiej w transporterze lub klatce. Następnie stwórz harmonogram karmienia, toalety, drzemki i zabawy / ćwiczeń. Od pierwszego dnia Twoje szczenię będzie potrzebowało czasu rodzinnego i krótkich okresów odosobnienia. Samotność może być nowa dla szczeniaka, więc może wyrazić zaniepokojenie. Nie poddawaj się, bo możesz stworzyć potwora. „Ojej, jeśli hałas sprawił, że wrócili raz, być może potrzeba więcej kwilenia, by znów zwrócić ich uwagę”, pomyśli szczeniak. Dawaj mu pochwały na dobre zachowanie, takie jak żucie zabawki. Właściwe postępowanie od samego początku zapobiega nieporozumieniom. Dzięki dobremu przygotowaniu do odbioru szczeniaka, jesteś o krok bliżej od posiadania swojego wymarzonego psa.