Jak znaleźć odpowiednią dla siebie rasę psa - łatwo i przyjemnie :) | PrzybijŁapę.com

Blog

Jak znaleźć odpowiednią dla siebie rasę psa - łatwo i przyjemnie :)

Bardzo często bywa tak, że wiemy już, że chcemy mieć pieska, ale podoba nam się wiele ras... Urzekają nas filmiki na youtube, rozczula nas wygląd albo marzymy o cętkowanym towarzyszu prostu ze "101 dalmatyńczyków" - filmu, który kochaliśmy będąc dziećmi.

Jak więc podjąć odpowiednią decyzję i znaleźć towarzysza pasującego do Twojego stylu życia, potrzeb, możliwości finansowych i lokalowych? Czy Ty też się nad tym zastanawiasz? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka punktów, pytań i kwestii, które należy wziąc pod uwagę. Przeczytaj uważnie, a pod koniec wszystko powinno być jasne!

  • Twój tryb życia - weź pod uwagę, jak dużo i często przebywasz poza domem. Czy będziesz sam zajmować się psem, czy też możesz liczyć na pomoc rodziny i bliskich. Są rasy, które zdecydowanie lepiej poradzą sobie zostawione w domu na dłużej (np. shar pei, buldog angielski czy mops. Osoba aktywna, która może poświęcić sporo czasu na spacery, trening i zabawę, może śmiało wybrać rasę, która wymaga więcej ruchu i potrzebuje częstszego kontaktu z człowiekiem np. border collie, beagle, bokser.


  • Wielkość psa - chcesz mieć psa małego, średniego, czy dużego? Wielkość psa ma nie tylko znaczenie jeśli chodzi o powierzchnię, jaką pies zajmuje w domu, ale także pieniądze, jakie będziesz wydawać na jego utrzymanie. Podstawową kwestią jest tutaj jedzenie i oczywista zależność - duży pies je więcej :) Kolejna kwestia to na przykład tabletki na odrobaczenie, na kleszcze i inne medykamenty podawane w zależności od wagi psa - im większy pies - tym większy koszt. Z reguły duże psy potrzebują więcej ruchu i przestrzeni, ale też nie każda mała rasa nadaje się do niewielkiego mieszkania. Przykładem małego i bardzo aktywnego psa jest Jack Russell Terrier. To wulkan energii. Średniej wielkości i dość leniwy pies to na przykład shar-pei. Jeśli planujesz podróżować wszędzie ze swoim pupilem i zabierać go ze sobą, na pewno będzie to łatwiejsze przy mniejszym psie.


  • Obecność innych zwierząt w domu - jeśli pies ma przebywać z innymi zwierzętami, lepiej wybrać rasę z natury przyjacielską. Jeżeli planujesz powiększyć swoje stadko lub masz już jedno zwierzę w domu, to szczególnie ważny punkt. Jeśli jesteś właścicielem mniejszych zwierząt futerkowych, powinieneś  uważać na rasy duże i olbrzymie, które nieświadomie, swoim ciężarem ciała i brakiem wyczucia mogą skrzywdzić mniejsze rodzeństwo.  • Warunki lokalowe - jeśli marzysz o mastifie tybetańskim albo bernardynie, ale mieszkasz w bloku to pies tej wielkości może okazać się nietrafionym wyborem. Tak duże i puchate psy zwykle lubią przebywać na podwórku, w niższej temperaturze. Często też mogą mieć problem z pokonaniem schodów kiedy będą starsze. Bardzo duże znaczenie ma też to, czy Twój pupil będzie przebywał częściej w domu, czy w ogrodzie. Rasy psów, które dobrze czują się poza domem to np. nowofundlandy, owczarki niemieckie, malamuty. W domowych pieleszach chętnie zamieszkają np. buldożki francuskie, angielskie lub charty.  • Twoje finanse - pamiętaj, że cena zakupu psa to tylko część, a nawet początek kosztów związanych ze zwierzakiem. Nie chodzi tu tylko o pierwszą wyprawkę. W skład comiesięcznych kosztów będą wchodzić wydatki na karmę, środki czystości, akcesoria do pielęgnacji. Musisz się też przygotować na niespodziewaną wizytę u weterynarza i leki. Oczywiście nikt nie zagwarantuje, że Twój pies będzie zawsze zdrowy, natomiast są pewne rasy bardziej podatne na pewne schorzenia i choroby, np. labradory miewają problem z dysplazją, u buldogów i mopsów zdarzają się częściej niż u innych ras problemy z oddychaniem. 


  • Charakter psa - jaki charakter psa najbardziej by Ci odpowiadał? Spokojny, odważny, czy ciekawski? W ramach rasy zdarzają się najróżniejsze charaktery i charakterki. Niektóre rasy mają silny i dominujący charakter - jako opiekuna będą potrzebowały osoby konsekwentnej i doświadczonej. Trzeba będzie im poświęcić więcej czasu, niż psom podatnym na trening. Jeśli jesteś osobą początkującą lepiej wybrać rasę psa, którą będzie łatwiej okiełznać.  • Podejście do dzieci - jest to cecha dość indywidualna dla każdego psa, ale nie wszystkie rasy są stworzone do mieszkania z dziećmi. Przyjaźń zwierzęcia i dziecka bywa naprawde wymagająca, szczególnie kiedy w domu masz małego odkrywcę, który będzie chciał sprawdzić, czy np. ogon faktycznie jest na stałe przytwierdzony do psa. W tym miejscu warto nadmienić, że jest to niedopuszczalne zachowanie i Twoje dziecko musi rozumieć czego nie wolno robić. Dlatego też lepiej wybrać rasę, którą cechuje cierpliwość. Pies powinien być opiekuńczy, niereagujący gwałtownie na hałas i ruch. Dobrym wyborem będzie np. golden retriever, berneński pies pasterski, cocker spaniel, mops czy terier szkocki.


  • Dlaczego chcesz mieć psa? - to z pozoru banalne pytanie, które warto sobie zadać. Potrzebujesz stróża, a może kanapowca do przytulania? Chcesz z psem biegać, trenować, szkolić go, czy potrzebujesz towarzysza romantycznych spacerów?  Przemyśl swoje motywy bo to decyzja na kilkanaście lat, której nie da się cofnąć