Wystawy psów – od czego zacząć? | PrzybijŁapę.com

Blog

Wystawy psów – od czego zacząć?

Wystawa psów to świetny sposób na przyjemną aktywność dla właścicieli czworonogów. To doskonała okazja do zaprezentowania swojego włochatego kumpla szerszej publiczności. Wystawy psów pogłębiają więź z naszym pupilem. To miejsce, gdzie możemy spotkać się z doświadczonymi hodowcami i dużo nauczyć się o wychowaniu i pielęgnacji psów. Aby osiągnąć wystawowy sukces, musisz poświęcić najpierw sporo czasu na wyszkolenie swojego pupila. Zanim jednak rozpoczniesz przygotowywać się do występu na wystawie upewnij się, że Twój czworonóg jest do tego uprawniony.

Na początek kroki formalne

Pierwszym kryterium, jakie musi spełniać Twój pies to posiadanie rodowodu lub metryki. Nie dotyczy to klas młodszych szczeniąt, szczeniąt i młodzieży. Każdy czworonóg należący do Związku Kynologicznego w Polsce musi mieć nadany numer rejestracyjny. W wystawach mogą uczestniczyć wyłącznie zdrowe psy, bez jakichkolwiek wad. Tym samym nie możesz zgłosić psa po kastracji czy suki w czasie laktacji. Chcąc wziąć udział w wystawie ZKwP, jako właściciel psa musisz zostać członkiem tej organizacji lub członkiem związków, wchodzących w skład organizacji nadrzędnej (FCI). Pamiętaj, aby zgłosić swojego pupila do zawodów i opłacić jego udział w wyznaczonym przez organizatora terminie.

Szkolenie, czyli ciekawe wyzwanie

Aby już na samym początku lepiej zrozumieć istotę psich wystaw, weź w nich udział jako widz. Pozwoli Ci to zdobyć niezwykle cenną wiedzę. Poznasz proces pokazowy, zrozumiesz zachowanie sędziów i ich oczekiwania. Szkoląc swojego czworonożnego przyjaciela, dostosuj ćwiczenia do jego możliwości. Pamiętaj, że szczeniaki posiadają ograniczone możliwości i pewne umiejętności nabywają wraz z wiekiem. Wystawy psów cieszą nasze oczy, ale to nie ludzie, lecz zwierzęta są tutaj najważniejsze. Dlatego to wyzwanie musi być ciekawe dla obu stron. To nie może być tylko trening, ale także świetna i przyjemna zabawa dla psiaka. Związek Kynologiczny w Polsce bacznie obserwuje wszystkich uczestników wystaw, stojąc na straży przestrzegania regulaminu. Jakakolwiek próba oszustwa raz na zawsze może wykluczyć Cię z jednej, wielkiej psiej rodziny.